Esenciální lékárnička

Kniha, která je prostě nepostradatelná, jestliže nás esenciální oleje, aromaterapie a vše kolem toho přitahuje. Mohu zaručit, že až ji prolistujete, až se do ní začtete, propadnete tomuto oboru celou svou bytostí. Posuďte sami z pohledu do obsahu a názvů kapitol:

 • Léčivé dary Země
 • Domácí lékárnička
 • Obrana proti infekcím
 • Éterické oleje pro práci a pracovní prostředí
 • Pomoc při emočních a psychických potížích
 • Základní cestovní sada
 • Jemná péče pro miminka, děti a dospívající
 • Přirozená volba pro každou ženu
 • Přirozená volba pro muže
 • Éterické oleje pro seniory
 • Asertivní éterické oleje pro sport, tanec a fyzickou námahu
 • Závažná onemocnění
 • Voňavá cesta ke kráse
 • Domácí lázně – pro půvabné tělo
 • Provoněný domov
 • Éterické oleje v kuchyni
 • Přírodní péče o zvířata
 • Zahrady pro budoucnost
 • Nosné oleje a hydroláty
 • Éterické oleje a absolue
 • Bezpečnostní informace
 • Přílohy – chemické složení éterických olejů, biochemické sloučeniny v éterických olejích, slovníček

Knihu si můžete objednat v Bewit a ačkoli je drahá, všimla jsem si po prohledání internetu, že ji v Bewit nabízejí za jednu z nejnižších cen na internetu.

V knize Nová Voňavá lékárna najdeme vše, co můžeme o aromaterapii kdy chtít vědět a já jsem z ní upřímně nadšená! Vnímám ji jako investici do zdraví v celostním pojetí: těla i duše, rodiny, domova, zahrady. Jednu z knih, která se bude dědit po generace.

Pro dnešní článek si vybírám základní doporučení desítky olejů, se kterými můžeme řešit většinu běžných zdravotních potřeb v rodině.

Levandule
Neuvěřitelně všestranný, přesto účinný EO. Odřeniny, popáleniny, bodnutí hmyzu, bolesti hlavy, zubní váčky, nespavost, stres. Levandule má vynikající hojivé vlastnosti a zároveň předchází zjizvení tkáně. Tonizuje náladu, navozuje klid, uvolnění a úlevu od stresu. Má sedativní a antidepresivní účinky. Patří k několika málo EO, které lze při akutních potížích aplikovat na kůži bez ředění.
V Bewit se nabízí levandule z Albánie, Kašmír z Indie, nebo z Francie.

Tymián
Antiseptický tymián je jako ostřílený bojovník – bojuje proti virům, bakteriím i plísním. Málokterý EO působí tak účinně proti různým vnitřním infekcím nebo při hrozbě nakažení chřipkou či jiným infekčním onemocněním. Má imunostimulační a diuretické účinky. Používá se při léčbě potíží s klouby, při neuralgii a únavě, při péči o vlasy a pleť, např. proti akné. Stimuluje mozkovou činnost a podporuje schopnost analytického myšlení.

Geranium
Kvalitní EO má svěží květinovou vůni, která je příjemná téměř každému, včetně dětí a dospívajících. Toto sladké aroma zastírá fakt, že geranium má antiseptické a antibakteriální účinky, a tudíž se dobře hodí do protiinfekčních směsí. Kromě toho působí též analgeticky. Je nepostradatelný při léčbě potíží s krevním oběhem, pomáhá při omrzlinách. Navozuje hormonální rovnováhu a je důležitou složkou při léčbě gynekologických potíží včetně problémů s menstruačním cyklem, klimakterických potíží a neplodností. Působí hluboce na emoce, slouží jako nervové tonikum.

Heřmánek pravý, Heřmánek římský

Existuje několik druhů heřmánku, z nichž se získává EO, ale v aromaterapii se využívají především dva druhy: heřmánek římský a heřmánek pravý.
Heřmánek římský je vynikající protizánětlivý EO, a proto je ceněný při celé řadě onemocnění. Používá se na léčbu spálenin (včetně spálenin od slunce), astmatu, výronů, podvrtnutí, průjmu, nevolnosti a horečky. Uklidňuje a působí antidepresivně, pomáhá při nespavosti. V zásadě má především uklidňující a tišící účinky, a proto vyhovuje dětem – též našemu vnitřnímu dítěti.

Rozmarýn
Analgetický EO, užitečný při léčbě všech svalových potíží i kloubních onemocnění, jako je artritida a revmatismus. Používá se při nemocech dýchacích cest a v malém množství při potížích s játry a ledvinami. Má silné stimulační účinky a dodává energii před psychicky náročným dnem nebo po fyzickém vypětí. Rozmarýn zlepšuje paměť; používá se při léčbě deprese, migrény, bolesti hlavy, úzkosti a stresu. Je neocenitelným pomocníkem pro sportovce, kuchaře i zahradníky.

EO Rozmarýn je v únoru ve slevě 50 %

Máta peprná
Velmi pomáhá při potížích trávícího traktu, včetně plynatosti, „bolestí bříška“ (spolu s pomerančem), je užitečná při určitých onemocněních dýchací a oběhové soustavy a jako celkové tonikum. Je to analgetický, antiseptický, chladivý a protizánětlivý EO. Pomáhá při bolestech hlavy, migrénách, podráždění kůže, revmatismu, bolestech zubů a únavě. Má nezastupitelné místo v kuchyni a zároveň odpuzuje mravence, blechy a myši.

Kardamom
Významný je jeho zklidňující účinek na trávící soustavu, proto nachází využití při léčbě plynatosti, žaludečních a břišních křečích, syndromu dráždivého tračníku či Crohnově nemoci. Také působí proti bakteriím, plísním, má protizánětlivé účinky. Ulevuje od svalových křečí a spasmu. Jde jej použít na většinu typu kašle.

Citron
Tonizuje lymfatický systém a stimuluje trávící soustavu. Lze jej použít k úlevě při žlučníkových záchvatech a v kombinaci s jinými EO pomáhá při léčbě tenzních bolestí hlavy a při ošetření bradavic a bodnutí hmyzem. Podporuje metabolickou funkci a je užitečný v péči o pleť. Je oblíbený jako součást směsí pokojových vůní. Lze jej využít k čištění vody, v kosmetice i péči o tělo.

Eukalyptus Radiata
Tento druh eukalyptu mohou bezpečně používat osoby s chronickými onemocněními, a přitom se jedná o silný a účinný EO. Je známý především svými účinky proti infekcím dýchacích cest, je antiseptický, antibiotický, antivirový a má dezodorační vlastnosti. Jako součást směsí pomáhá i při léčbě kvasinkových infekcí. V létě ochlazuje, pomáhá při spálení sluncem a odpuzuje hmyz. V zimě zahřívá a chrání proti infekcím.

Tea Tree

Antiseptický, antibiotický, antivirový a protiplísňový EO. Je vhodný při léčbě kvasinkových infekcí, plísní na nohou, pomáhá při bolestech zubů, spálení od slunce, odřeninách a škrábancích a různých kožních potížích včetně akné. V rozptylování pomocí difuzéru v domácnosti či pracovním prostředí pomáhá zamezovat šíření infekčního onemocnění, které se šíří kapénkami.

Aby byl výčet pokladů v domácí lékárničce úplný, přidávám ještě své tipy na směsi esenciálních olejů Bewit. Je jich přes 200 na všechny možné potřeby, pomůže i vyhledávač s lupou v eshopu, ale několik nezbytností dle mého výběru:

ALG
Alergie, senná rýma, potravinové intolerance, ekzémy, kopřivka, astma
BODYGUARD
Viry, bakterie, infekce, plísně, kvasinky, borélie, viry Epstein-Barrové, patogeny
BREATH
Problémy s dechem, kašel, plíce, průdušky, hleny, vykašlávání, uvolnění dutin
COLDET
Detoxikace střev, posilnění imunity, Crohnova choroba, záněty, rakovina střev, zácpy, špatná nálada, hyperaktivita, bezlepková dieta, potravinové alergie
DEEP SLEEP
Spánek, usínání, uvolnění, prázdná mysl, poruchy spánku, nespavost, stres, duševní detox, klid, posiluje činnost srdce
FRANKINCENSE QUATTUOR (4 druhy kadidla)
Může pomáhat při léčbě rakoviny, potížích pohybového aparátu – klouby, ploténky, šlachy, chrupavky, imunitě, dýchacích cestách, zdravé pleti, léčbě jizev, strií, je protizánětlivá – revmatoidní artritida, osteoporóza, žaludeční vředy, pomáhá při depresích, proti strachu, zmatku. Přináší klid, duchovní napojení, moudrost a vnáší do života mužský princip.
GOLD HE
Opary, strachy, napětí, přílišná přecitlivělost – v roll-on lahvičce.
IMM
Podpora imunity, viry, bakterie, infekce, posiluje obranyschopnost organismu, silně antivirotická a antibakteriální směs; pomáhá při opravě DNA.
LEARNING
Učení, paměť, čtení s porozuměním, efektivita, rychlost, jasnost myšlení, výkonnost; podporuje schopnost rychlého a lehkého učení, soustředění a přirozené zvídavosti, zvyšuje vitalitu, energii, tvořivost, mentální aktivitu i emoční pohodu.
MIG
Uvolňuje napětí, tiší bolesti hlavy a migrénu.
MIRACLE
Odkyselení organismu, ochrana, harmonie, zdraví, jedna z nejsilnějších a nejvíce vyhledávaných směsí EO Bewit.
Miracle do 12.2. v akci 1+1 EO zdarma (5 ml nebo 15 ml lahvička), platí pro registrované.
MOON
Menstruační potíže, PMS, navozuje hormonální rovnováhu, povzbuzuje plodnost, pomáhá k přijetí vlastního ženství.
NOPA
Úleva od bolesti, uvolňuje svalovou zatuhlost, svalové křeče, otoky, má silné analgetické účinky. Pomáhá při léčbě artritidy, neuralgie a neuropatie, zmírňuje bolesti kostí.
PROTECT
Síla, ochrana, odolnost. Je to nejsilnější antibakteriální, antivirotická a protiplísňová směs. Je účinná i proti kvasinkové infekci. Podporuje pocit bezpečí, ochrany, odolnosti a harmonie. Eliminuje škodlivé vlivy z okolí – síla oregana, rozmarýnu, kadidla, hřebíčku, skořice, citronu, eukalyptu, máty, tymiánu, tea tree a mnoha dalších v jediné lahvičce.

U většiny produktů najdete recenze zákazníků – doporučuji si je pročíst pro lepší názornost, jak mohou EO konkrétně pomáhat.

A nezapomeňte – každý víkend mají registrovaní členové možnost nakoupit si esenciální oleje s bonusem – Activity bonus 3+1: Z každé objednané čtveřice esenciálních olejů, které nejsou v akci, dostanete nejlevnější jako dárek.