Všichni známe doporučení a varování před používáním soli, kdy není radno to s ní přehánět. S tím rozhodně souhlasím, neboť přehánět se opravdu nemá nic. Ale není toto varování před sodíkem možná není tak přesné a opodstatněné, jak bychom za ty dlouhé roky vědeckého zkoumání čekali.
V knize PRAVDA O SOLI Dr. Jamese DiNicolantonia, kardiovaskulárního výzkumníka, jsem se dočetla o dost možná nespravedlivé démonizaci soli, která vede k mnoha zdravotním komplikacím, včetně toho, že naše těla začnou v na sebe se navazujících obranných mechanismů toužit po skutečném bílém jedu – cukru. Rafinované uhlohydráty, cukr, to vše je příliš velkým lákadlem pro tělo s nízkým příjmem soli, protože věří, že je to jediný použitelný energetický zdroj. A jak víme, čím více rafinovaných uhlohydrátů sníme, tím více po nich toužíme. Toto vede spolehlivě k ukládání tukových buněk, přibývání na váze, inzulínové rezistenci a cukrovce druhého typu.
Naše tělo nás nutí zkonzumovat každý den několik gramů soli (8 – 10 g, tedy 3000 – 4000 mg sodíku, str. 146 – 147 v uvedené knize), aby zůstalo v homeostáze, optimálním stavu, kdy vystavujeme organismus co nejmenšímu množství stresu. Zato bychom si po celý zbytek života vystačili bez jediného gramu PŘIDANÉHO cukru.
Naopak existuje bezpočet důkazů, jak rafinovaný cukr tělu škodí. Rovných 22 takových shrnul Dr. DiNicolantonio ve své knize na stranách 172 – 174. Namátkou: poškozování střevních buněk (celiakie, Crohnova choroba…), Candida Albicans (kvasinky – syndrom dráždivého tračníku, průjem), poškozování ledvin (přednostně zadržování vody), špatná funkce autonomní nervové soustavy, poškozování srdce a jater, zvyšování krevní hladiny glukózy…
Zpět k soli.
Ve většině kuchyní najdete solničku s nenápadnou bílou stolní solí. Tak jsme si zvykli brát ji jako samozřejmost, že občas zapomínáme, že se v přírodě sůl v této formě neobjevuje! Tělu prospěšné druhy soli jsou obvykle nedotčené znečišťujícími látkami a méně rafinované, tedy zpracované. Sůl se přirozeně vyskytuje v mnoha různých příchutích: kouřovitá, zemitá, štiplavá, nasládlá či dokonce sírová („vajíčková“, tzv. černá sůl).
Redmond Real Salt
Mořská sůl (hrubá, granulovaná nebo prášková), má „sladší“ příchuť než himalájská sůl.
Poskytuje 60 stopových minerálů a má zřejmě nejvyšší obsah vápníku. Kdyby veškerý váš denní příjem soli pocházel z Redmond Real Salt, získali byste zhruba 45 mg vápníku, 8 mg hořčíku, 9 g draslíku a 178 μg jódu.
Neobsahuje žádné protispékavé látky, ani radioaktivní prvky. Oproti soli získávané z dnešních oceánů a moří bude také méně vystavená znečišťujícím látkám v životním prostředí.
Těží se ze zkamenělého bývalého mořského dna v Redmondu v Utahu.
Její cena je ze všech nabízených solí jednoznačně nejvyšší (500,- – 600,- / kg).
Keltská mořská sůl
Světle šedá barva, hrubší textura, zachycuje více vzdušné vlhkosti.
Poskytuje 82 důležitých stopových minerál, ale v poměrně malých množstvích. Keltská mořská sůl je vychvalována pro nejvyšší obsah hořčíku ze všech solí, ale i tak dodá jen 40 mg hořčíku na den. Z dalších stopových minerálů dodá 17 mg vápníku, 9 mg draslíku a 6 μg jódu.
Tato sůl neprochází rafinačním ani bělícím procesem a nejsou v ní žádné přísady.
Těží se v dnešních mořích, což znamená, že může obsahovat stopová množství jedovatých kovů, jako je rtuť. Nechává se odpařit v nádržích u pobřeží Francie (není tedy vystavená tak vysokému žáru, jako běžná stolní sůl.
Její cena je přibližně 200,- / kg.
Himalájská růžová sůl
Narůžovělá barva, krystalická nebo hroudovitá, zemitá příchuť.
Obsahuje 84 minerálů a stopových prvků a ze všech mořských solí má patrně nejvyšší obsah draslíku (asi 3x větší než RRS). Pokud by veškerý váš příjem pocházel z himalájské soli, dodala by vám 28 – 32 mg draslíku, tedy jen zlomek doporučené denní dávky (4700 mg). Takový šálek černých fazolí poskytne 2877 mg draslíku.
Těží se většinou ručně a rovněž ručně se proplachuje po vyzvednutí z podzemních neznečištěných zdrojů, proto je zřejmě méně kontaminovaná toxickými kovy. Těží se v různých částech Pákistánu a pochází ze zkamenělého dna vyschlého moře.
V Bewit jednoznačně nejnižší cena na českém trhu (cca 22,- / kg, při odběru velkého 25 kg balení cena klesá na neuvěřitelných 13,- / kg). V nabídce je jemně mletá i hrubozrnná sůl do mlýnku. Využijete ji ale také v kosmetice, např. při peelingu, inhalacích nebo při výplachu nosu (o kterém jsem psala zde).
Himalájská černá sůl (kala namak)
Indická kamenná sůl, která je kvůli sirnému obsahu cítit jako vejce. Vcelku je nahnědle růžová až tmavě fialová, po rozemletí pak světle purpurová až růžová.
Skládá se hlavně z chloridu sodného, dále pak z bisulfátu (hydrogensíranu) sodného, bisulfitu (hydrogensiřičitanu) sodného, sulfidu sodného, sulfidu železa a sirovodíku.
Stupeň čistoty závisí na výrobním postupu. Kala namak se široce požívá v Bangladéši, Indii a Pákistánu jako chuťová přísada.
Vyrábí se z přírodního halitu (kamenná sůl) v himalájských solných horách (těží se v Bangladéši, Indii, Nepálu a Pákistánu) a v severoindických solných jezerech, nebo synteticky sloučením chloridu sodného se síranem sodným, bisulfitem sodným a síranem železitým – v dnešní době je to zřejmě nejběžnější způsob výroby.
Opět velmi příznivá cena, přibližně 25,- / kg a při velkém balení 18,- / kg, je možné pořídit v Bewit.
Stolní kuchyňská sůl (chlorid sodný)
Jemné bílé krystalky. Obsahuje jen dva minerály – sodík a chlorid, ty ostatní byly při rafinaci odstraněny. Pokud je jodizovaná, obsahuje jód, který se do stolní soli začal přidávat ve 20. letech 20. století jako prevence abnormálního zvětšení štítné žlázy z nedostatku jódu.
Stolní sůl je obvykle vysoce rafinovaná a jemně namletá a nečistoty z ní byly odstraněny. Problém spočívá v tom, že jemně mletá sůl má tendenci tvořit shluky, a tak se do ní přidávají různé přísady, takzvané protispékavé či protihrudkující látky, aby se dobře sypala. O bezpečnosti těchto přísad lze ovšem pochybovat. Těží se v různých částech světa. Její cena je okolo 10,- / kg.
Věřím, že jsem vám do otázky solení – ano či ne – a čím – vnesla několik odpovědí, které pro sebe můžete využít.
Přeji vám, abyste byli sami se sebou v souladu a dokázali vnímat, co vaše tělo potřebuje, a co s ním naopak není v souladu.