Henna v UNESCO

Hennový svět oslavuje a já cítím ještě větší hrdost, že se k němu smím hlásit! Na 19. zasedání Mezivládního výboru pro ochranu nehmotného kulturního dědictví, konaném v Asunción v Paraguayské republice od pondělí 2. do soboty 7. prosince 2024, byla na seznam nemateriálního kulturního dědictví přidána právě tradice henny a malování s ní.

Henna je listnatý strom, který roste v horkých oblastech. Komunity v severní Africe a na Středním východě ji vnímají jako posvátnou, její listy se sklízejí dvakrát ročně, nechají se uschnout, poté se melou a zpracovávají na pastu. Konkrétní přísady a techniky používané k přípravě pasty se liší podle zamýšleného použití a země. Pastu z henny běžně používají ženy k ozdobení, například k barvení vlasů a konečků prstů nebo ke zdobení rukou a nohou. Symbol radosti se používá v každodenním životě a při slavnostních příležitostech, jako jsou narození a svatby. Větve, listy a pasta henny se také používají v řemeslech a pro léčebné účely, včetně léčby některých kožních onemocnění. Jeho použití je často doprovázeno ústními projevy, jako jsou zpěvy, písně, přísloví a básně, a souvisí se staletými společenskými pravidly a tradicemi. To zahrnuje znalosti související s pěstováním a péčí o strom henna a s přípravou a aplikací pasty. Rodiny a komunity předávají tradice prostřednictvím pozorování a praktické praxe. K jejich přenosu dnes přispívají i organizace, kosmetická centra, univerzity a média. Rituály henny, klíčová součást tradičních akcí, posilují sociální vazby a podporují komunikaci.

Podívejte se na několik záběrů z oficiálního zdroje UNESCO zachycujících tradici henny na různých místech, převážně arabského světa.

ZDROJ/SOURCE

Chcete-li malování hennou zažít na vlastní kůži, ozvěte se mi, bude mi nesmírným potěšením!